Dziecko

O technice i wskaźnikach efektywnego karmienia piersią

technika karmienia piersią

Czynność tak instynktowna jak karmienie piersią nie powinna przysparzać problemów, a jednak mamy często napotykają różne trudności. Ważne, aby nie zniechęcać się do podejmowania kolejnych prób, bo technikę karmienia piersią można skorygować. Od tego jak mama przystawia maluszka do piersi i jak dziecko pobiera pokarm, zależy bardzo wiele. Czy będzie jadło wystarczająco długo, czy naje się do syta i czy będzie Wam wygodnie. Jest kilka prostych wskazówek, których warto się trzymać.  

Udane karmienie piersią zależy przede wszystkim od techniki karmienia, na którą składa się pozycja Twoja i dziecka oraz sposób przystawienia do piersi, a także mechanizmu ssania czyli w jaki sposób dziecko chwyta pierś i jak pobiera pokarm.

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Wystarczy naprawdę niewiele. Nie ma potrzeby przemywania piersi przed każdym karmieniem, wystarczy jedynie poranny i wieczorny prysznic. Staraj się jednak utrzymać higienę rąk, kiedy karmisz swojego maluszka. Przy wcześniakach zaraz na początku miałam obowiązek dodatkowo dezynfekować ręce, ale nie ma takiej potrzeby przy zdrowym, donoszonym noworodku.

Do karmienia możesz używać specjalnej poduszki w kształcie rogala lub litery C przy pozycjach spod pachy, klasycznej czy krzyżowej. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest pozycja leżąca na plecach lub bokiem, kiedy obydwoje możecie się zrelaksować a Ty unikniesz bólu pleców. Gdy karmisz na siedząco, staraj się używać do tego wygodnego fotela lub kanapy i wkładaj poduszkę za plecy, abyś miała się na czym oprzeć. Przy odbijaniu zawsze warto mieć przy sobie pieluszkę tetrową, ponieważ część treści pokarmowej może się zwrócić.

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Aby przystawić dziecko do piersi, przyjmij wygodną pozycję do karmienia (więcej tutaj), następnie chwyć pierś czterema placami poniżej brodawki i kciuk ułóż nad brodawką daleko od otoczki na kształt litery C. Podrażnij brodawką okolicę pod nosem dziecka, na co maluszek powinien szeroko otworzyć buzię i wysunąć język. Równocześnie niemowlę przesuwa główkę do przodu i chwyta pierś.  Możesz mu w tym pomóc przesuwając delikatnie główkę dziecka, aby nałożyć ją na pierś i skierować brodawkę w stronę podniebienia.

Po czym poznać prawidłowe uchwycenie piersi?

Prawidłowe uchwycenie piersi przez niemowlę, można rozpoznać po kilku cechach:

– maleństwo rozchyla wargi o  kąt powyżej 130°,

– obie wargi są widoczne, dolna wywinięte na zewnątrz, górna odchylona,

– obejmuje ustami całą brodawkę i dużą część otoczki ( od 1.5 – 2 cm od podstawy brodawki),

– bródka i czubek nosa przytulają się do piersi,

– dziecko leży obrócone do nas brzuszkiem,

– ucho, ramię i biodra maluszka leżą w jednej linii,

– policzki są pełne,

– dziecko nie mlaska i nie cmoka

– brodawka po karmieniu nie jest spłaszczona itd.

Jeżeli maluszek chwyta zbyt gwałtownie albo chwyta za samą brodawkę bez otoczki sprawiając Ci przy tym ból, wsadź czubek palca w krawędź jego ust i wyjmij brodawkę. Spróbuj przystawić go jeszcze raz. Jeżeli karmienie jest nieprzyjemne, powodem może być niewłaściwa technika.

Karmienie tylko na początku może powodować dyskomfort, potem odbywa się bezboleśnie. Pamiętam jak mój Kacper łapał mnie za brodawkę, tak że widziałam wszystkie gwiazdy. Miał wzmożone napięcie mięśniowe, dlatego gdy był głodny i bardzo niecierpliwy, zaciskał na mojej piersi dziąsła. Było to bardzo bolesne, ale tylko przez pierwsze minuty. W miarę jedzenia, zwalniał swój uścisk. Z czasem zaczął jeść mniej łapczywie i karmienie piersią stało się przyjemnością dla nas oboje.

Czy dziecko prawidłowo pobiera pokarm?

Ssanie piersi podczas jednej sesji składa się z dwóch faz. W pierwszej fazie zasysanie, dziecko wykonuje szybkie ruchy ssące i wytwarza podciśnienie w ustach, stymuluje się wytwarzanie mleka. Kiedy uruchamia się wypływ mleka z piersi, zmienia się rytm ssania na wolniejszy, głębszy i miarowe (ok. 1/sekundę). Słychać odgłos połykania, jakby stukot lub głoskę “k”. Aby dziecko najadło się do syta, regularne połykanie powinno trwać nie mniej niż 10 minut z jednej piersi.

Jak zachęcić niemowlę do aktywnego karmienia?

Jeżeli Twoje maleństwo zasypia przy karmieniu, muśnij jego policzek, pogłaszcz po ręce czy nóżce lub po nosku. Możesz też stymulować odruch ssania, poruszając bródką w górę i w dół, aby niemowlę przebudziło się i samo zaczęło dalej jeść. Zwróć uwagę czy karmienie aktywne z jednej piersi trwa dłużej niż 10 minut. W tym czasie niemowlę pije tylko mleko I fazy, zawierające laktozę i gaszące pragnienie. Mleko gęste i pełne kalorii, zawierające białka i dające uczucie sytości, pojawia się później. Średnio niemowlę pije z jednej piersi około 20 minut. Przyjmuje się, że karmienie z obu nie powinno zajmować dłużej niż 40 minut. Karmienie zaczynaj od piersi, która nie została opróżniona poprzednim razem.

Wskaźniki efektywnego karmienia

Najskuteczniejszym sposobem, żeby sprawdzić czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka jest pomiar jego masy ciała. Na początku noworodki tracą na wadze, a w przeciągu dwóch tygodni doganiają swoją wagę urodzeniową. Możesz ważyć maleństwo w domu na specjalnej wadze dla niemowląt, najlepiej w odstępie kilku dni albo podczas rutynowych kontroli lekarskich. Rozwój dziecka można ocenić na podstawie wykresów tzw. siatek centylowych, opracowanych przez Światową Organizacja Zdrowia, odnoszące się do wagi, długości ciała, obwodu główki oraz wskaźnika BMI dla dziewcząt i chłopców. Siatki są dostępne na stronie www.who.int/childgrowth.

Zgodne z nimi opracowano na podstawie długoletnich obserwacji normy wzrostu na dobę przez dany okres czasu. Według nich dziecko średnio przybiera:

– 26 – 31 g /dobę przez pierwsze 3 miesiące,

– 17 – 18 g /dobę przez 3-6 miesięcy,

– 12 g – 13g /dobę przez 6-9 miesięcy,

– 9 g /dobę przez 9-12 miesięcy

Innym niepokojącym symptomem niedojadania jest zachowanie dziecka, które jest słabe, ospałe i zbyt wolno reaguje. Istnieją także inne powody, dla których dziecko domaga się częstszego karmienia, w tym: ząbkowanie, skrócone wędzidełko, które utrudnia pracę języka czy nieprawidłowa technika karmienia. Warto je wykluczyć przez konsultację z neonatologiem, logopedą czy doradcą laktacyjnym.

Innym wskaźnikiem, ile Twoje maleństwo zjada jest ocena pieluszek. Po czwartym dniu życia liczba zmoczonych pieluszek wynosi co najmniej 6 dziennie. W przypadku wypróżnień, po piątym dniu od porodu dziecko wypróżnia się co najmniej 3-4 razy. Są to stolce w formie papki, barwy żółtej lub innego koloru, a nie ślad na pieluszce.

Jedna ważna rzecz, o której chciałam wspomnieć. Nie można zmierzyć  ilości mleka,  jaką wytwarzają Twoje piersi. Laktator nie pokaże Ci ile mleka produkujesz. Dziecko ssie znacznie efektywniej niż najlepszy laktator, dlatego po ściągnięciu mleka można spokojnie założyć, że wytwarzasz go więcej. Wspominam o tym, bo jedna mama, którą znam, zaprzestała z tego powodu karmienia piersią.

 

Informacje zaczerpnięte z Centrum Nauki o Laktacji oraz najnowszego Poradnika Karmienia Piersią , wydanego przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

 

No Comments
Leave a Reply