Dziecko

Prezenty na roczek czyli co na pewno zainteresuje malucha

Prezenty na roczek

Półki sklepowe aż uginają się od zabawek, tylko nie wszystko nadaje się dla rocznego malucha. Goście zaproszeni na pierwsze urodziny zastanawiali się, co kupić moim dzieciom. Aby wybawić ich z kłopotu wystarczy przygotować listę pomysłów na prezent, żeby każdy mógł z niej coś wybrać dla siebie. Najlepiej dobrać zabawki tak, aby rozwijały umiejętności, jakie nasz skarb będzie zdobywał w najbliższym czasie. Dla ułatwienia tego zadania przygotowałam listę sprawdzonych prezentów na pierwsze urodziny zarówno dla chłopca i dziewczynki. Do listy dołączyłam zabawki, którymi moje roczne bliźniaki bawiły się z pedagogiem, fizjoterapeutą i logopedą na zajęciach wczesnego rozwoju dziecka. 

Lista prezentów dla gości

Myślę, że warto przygotować sobie taką listę np. na platformie gifmi i udostępnić ją rodzinie i znajomym. Aby stworzyć listę dla gości, weź pod uwagę, co Twoje dziecko już potrafi i jakie umiejętności będzie zdobywać w najbliższym czasie. To pozwoli na dopasowanie zabawek do potrzeb malca i odciąży Cię z wydatków. Pewnie wcześniej czy później i tak chciałabyś je kupić dla swojego szkraba. Raczej nie kupujemy dziecku zabawek, którymi może bawić się dopiero za kilka miesięcy. Czasami zdarza się, że atrakcyjne dla nas zabawki, mogą okazać się na ten moment dla niego niepotrzebne czy za trudne. Dziecko na pewno zainteresuje się tym, co umie i co doskonali na danym etapie swojego rozwoju.

Prezenty na roczek dla dziecka

Lista zabawek została tak przygotowana, że zarówno chłopcy jak i dziewczynki chętnie będą się nimi bawić. Do zabawek dołączone są linki do sklepów, gdzie można je kupić najtaniej. Wartościowe prezenty można przecież kupić w rozsądnej cenie!

Tunel do raczkowaniatunel smok do raczkowania

Dziecko pod koniec 12 miesiąca życia będzie umiało pewnie raczkować na rękach i kolanach. O znaczeniu raczkowania pisałam już wcześniej, dlatego zaglądnijcie koniecznie. Tak naprawdę dziecko ma czas do 18 miesiąca na naukę chodzenia, dlatego nie powinno się jej przyśpieszać. Zaleca się, aby zachęcać roczne dziecko do poruszania się na czworakach. Pomocne mogą okazać się tunele do raczkowania, a wzorów i kolorów jest naprawdę mnóstwo. Moi chłopcy dostali w prezencie tunel do raczkowania Busa z Ikei (49,99 zł) i uwielbiają się w nim bawić.

prezent na roczek tunel do raczkowania

Basen i kolorowe kulki

12-miesięczne dziecko utrzymuje równowagę, potrafi także samodzielnie i pewnie siedzieć. Dzięki tej umiejętności może spokojnie kąpać się na siedząco nie tylko w wannie, możliwa jest też kąpiel w basenie. Moje bliźniaki dostały na urodziny dmuchany basen Intex (61,90 zł) w kształcie zamku, którego wieżyczki dumnie zdobią nasz balkon. W tym wieku maluchy uwielbiają wodę, jest to dla nich niesamowite doświadczenie sensoryczne. Pomysłów na zabawę w basenie jest całkiem sporo.  Można bawić sprezent na roczek suchy basenię przelewając wodę z kubeczków z dziurkami (np. Ikea Mula 10 zł), łowić na wędkę różne zabawki do kąpieli  czy pluskać  się wodą we wszystkie strony. Gdy nie ma ładnej pogody, możemy przygotować basen na sucho. Wystarczy dokupić kolorowe piłeczki (100 szt. już za 24 zł), które doskonale stymulują zmysły dziecka, zwłaszcza dotyku i wzroku. Wzmacniają koordynację ruchową i rozwijają sprawność manualną. Chwytanie kuleczek, rzucanie nimi to świetna zabawa, a żywe intensywne kolory zachęcą bobasa do zanurzenia się w basenie.

Prezent na roczek basen

Jeździki

Większość dzieci w tym wieku podciąga się już do pozycji stojącej i porusza się trzymając czegoś np. wzdłuż mebli. Około połowa dzieci potrafi już stać bez pomocy i zrobić samodzielnie kilka kroków. Nasi fizjoterapeuci odradzają pchacze i chodziki, bo dla dzieci uczących się chodzić powodują więcej szkody niż pożytku. W niektórych krajach chodziki są wręcz zakazane! Pchacze z reguły są niestabilne, nie równoważą ciężaru ciała opierającego się na nim dziecka, są na to zbyt lekkie i maluch leci do przodu. Na rynku są też pchacze z zabawką na kiju dedykowane dla maluchów, które już samodzielnie chodzą. Z kolei w chodzikach dziecko przyjmuje niewłaściwą pozycję stóp i postawę, czego skutkiem może być chodzenie na palcach i skrzywiony kręgosłup. Dobrym pomysłem są jeździki (nie wszystkie!), które mają wąskie siedzenie typu rowerek np. jeździk Beetle  firmy Toyz (72 zł). Jeśli maluch ustawia całe stopy na podłodze, przodem do kierunku ruchu, to wtedy jeździk jest dla niego w sam raz. Smyk ćwiczy na nim równowagę i wzmacnianie mięśni nóg odpychając się od podłogi. Gdy mięśnie i koordynacja idą w parze, dziecko może rozwijać trudniejsze zdolności jak np. chodzenie.

prezenty na roczek jeździk

Sortery

Roczne dzieci doskonalą sobie chwyt szczypcowy i ćwiczą zmianę ułożenia dłoni, w tym odwracanie jej. Poznają kolory i kształty, dlatego doskonałym pomysłem są różnego rodzaju sortery. 12-miesięczny brzdąc najpierw nauczy się wkładać zabawki w kształcie koła czy walca, bo są najłatwiejsze i mają regularny kształt. Dlatego nie martwcie się, że Wasze dziecko nie wrzuca jeszcze innych figur. Niektóre sortery są dodatkowo wyposażone w sznurek, za który maluch może pociągnąć (ciągacze). Moje bliźniaki dostały kilka drewnianych i plastikowych sorterów, w tym firmy Smiki (64,99 zł) i ELC (Early Learning Center) (£12.00). 

prezenty na roczek sortery

Piramidy i klocki

Po ukończeniu 12 miesięcy dziecko doskonali małą motorykę czyli umiejętności manipulowania przedmiotami w dłoni. Potrafi rzucać klockami, wyciągać je z pudełka, potem wkładać czy budować wieże z klocków sześciennych i kubeczków. Kolorowe klocki (np. Djeco 72 zł albo Haba klocki z optycznymi elementami 89 zł) pobuprezent na roczek kubeczki do układaniadzają zmysł wzroku i pomagają ćwiczyć precyzję i zdobywać umiejętności konstrukcyjne. Ciekawą i niedrogą zabawką jest jeżdżący żółwik Clementoni (30zł), którego można zamykać, otwierać, wrzucać do niego zabawki czy układać klocki, które ma w środku. Zaskoczył mnie także fenomen kubeczków do układania dostępnych w Ikea (10 zł) czy okrągłych miseczek Fisher Price (ok. 38 zł) , które są bardzo proste i wielofunkcyjne.  Prezent na roczek piramidaMożna z nich układać wieże (około roku będą to 2-3 elementy), wkładać jeden do drugiego, poznawać kolory i pojęcie wielkości, wyciągać i wkładać do nich małe elementy, przesypywać piasek przez otwory w dnie czy przelewać wodę podczas kąpieli w wanie i w basenie. Takie proste a tyle zabawy! Inną zabawkę, którą można przypisać do tej grupy są drewniane lub plastikowe piramidy, przy których dziecko próbuje nałożyć kolorowe elementy na pałąk np. Piramida Cupelor Fisher Price (19 zł) albo drewniana układanka Mula z Ikea (25 zł). Wbrew pozorom to nie takie proste ćwiczenie.

Prezenty na roczek klocki

 

Edukacyjna kostka

Moi chłopcy bawili się kostką Dupel Discovery (od 114 zł) nieustannie przez 3 tygodnie. Wprost nie mogli się od niej oderwać. Zabawka z każdej strony sześciennej kostki zapewnia interesującą zabawę i doskonali inne umiejętności. U dzieci umiejętność sprawstwa jest bardzo ważna, bo buduje ich pewność siebie. Naciskanie, przekręcanie, kręcenie, przesuwanie są innymi czynnościami manipulacjami, które wywołują skutek czyli włączenie muzyki, wyskoczenie zwierzątka, wirowanie, odsłonięcie obrazka czy włączenie dźwięków naśladowczych. Maluchy poznają zwierzątka i dźwięki, które one wydają i naśladują je. Kostka ma elementy o bogatej kolorystyce i jest pełna niespodzianek. Można także zagrać na małym pianinie, bawić się kolorowym zegarem, włączyć światełka i posłuchać wesołe melodyjki. Nie wiem jak Wasze pociechy, moje uwielbiają tańczyć jak tylko słyszą muzykę (tany! tany! tany! ).

Prezenty na roczek kostka edukacyjna

Książeczki dźwiękowe

Roczny maluch zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, które mają dla niego konkretne znaczenie np.  “mama” i “tata” mówi już świadomie . Więcej rozumie niż potrafi sam powiedzieć, zauważa związek między nazwą przedmiotów czy osób z danym dźwiękiem.  Dziecko uczy się najpierw rzeczowników i wyrażeń dźwiękonaśladowczych, które są świetnym ćwiczeniem dla rozwoju mowy. Wyrażenia dźwiękonaśladowcze najłatwiej połączyć  ze zwierzątkami domowymi (np. Wiejskie zwierzęta. Książka z odgłosami zwierząt. R. Frederick 20zł) i i dzikimi (Dzikie zwierzęta. Książka z odgłosami zwierząt. R. Frederick 21,40 zł) czy środkami transportu (np. Środki transportu Obrazki dla malucha 26zł). Maluch powtarza odgłosy zwierząt, pokazuje zwierzęta i łączy je z dźwiękiem, przy tym poznaje pierwsze słowa. Moje dzieci je uwielbiają. Polecam książeczki dźwiękowe Wyd. Olesiejuk, które najtaniej kupicie w księgarni Bonito, a wysyłka jest na drugi dzień od zamówienia!

Prezenty na roczek książka dźwiękowa

Arka Noego i Traktor Farmer firmy Dumel Discovery

Arka Noego (od 104 zł) i Traktor Farmer (od 72 zł) to zabawki interaktywne, które nagrodzą dzieci realnymi dźwiękami zwierząt za każdym razem, gdy odgadną prawidłowy Prezenty na roczek Arka Noegokształt i włożą zwierzątko w odpowiednie miejsce. Zabawki nastawione są na naukę mowy, łączenia nazw z figurką, poznawania kształtów i naśladowania odgłosów zwierząt. Arka Noego składa się dziewięciu figurek zwierząt i Noprezenty na roczek traktor farmerego. Dzieci mogą posłuchać rymowanek i dowiedzieć się czegoś o każdym zwierzątku. Zabawka ma bogatą kolorystykę a kształty umieszczone pod zwierzątkami dodatkowo uczą malucha je rozróżniać.  Wasze latorośle mogą dowiedzieć się także kim był Noe, który sam im o tym opowie. Można też pograć na małym pianinie i posłuchać wesołych melodyjek. Arka Noego jest umieszczona na kółkach, dlatego można przywiązać do niej sznurek i bobas będzie mógł ciągnąć ją za sobą (gdy tylko zacznie chodzić).  Moje dzieci bawią się nimi u fizjoterapeuty i logopedy. Podobną zabawką z tej samej serii jest Traktor Farmer firmy Dumel.

Układanki/puzzle

tidlo puzzle owadyRoczny maluch prezenty na roczek układanka tidopotrafi już włożyć prosty element układanki we właściwe miejsce. Próbuje dopasować właściwe kolory i kształty w puste miejsce tak, aby obrazek się zgadzał. Na zajęciach z logopedą moi chłopcy używają bardzo prostych jednoczęściowych układanek ze zwierzątkami i uczą się je nazywać np. Tidlo (61 zł) W domu mamy drewniane układanki typu puzzle. Można wybrać też drewniane zestawy Montessori.

Ciągacze

Jeżeli maluch już potrafi chodzić, to może ciągnąć za sobą ukochaną zabawkę. Dzięki tego typu gadżetom, maluchy uczą się precyzji i manipulacji rączkami, aby przyciągnąć je do siebie. Łączą przyczynę i skutek czyli po pociągnięciu za sznurek, zabawka przybliża się do niego. Do tego służą zabawki tzw. ciągacze, które poruszają się na kółkach i mają zamocowany sznurek. Moi chłopcy jeszcze ich nie używają w pozycji stojącej, ale ćwiczą przesuwanie zabawki w siadzie. My bawimy się pieskiem Smiki (65zł).

prezenty na roczek ciągacz sorter

Namioty/tipi

Dzieci uwielbiają się bawić w namiotach, skrywać w nich swoje skarby czy zapraszać do środka rodzeństwo i Prezenty na roczek namioty tipiprzyjaciół. To jest ich własne, przytulne i bezpieczne miejsce, w którym mogą robić to, na co im tylko wyobraźnia pozwoli. My zamówiliśmy naszym chłopcom dmuchany namiot firmy Intex (75,69 zł). Firma Intex oferuje także domki typu dżungla (50 zł). Doskonałym pomysłem i chyba bardziej praktycznym ze względu na zajmowaną powierzchnię, są namioty typu tipi (od 150 zł). Tipi jeszcze nie mamy, ale na pewno się w nie wyposażymy przy zmianie wystroju pokoju dziecięcego.

Kulodromy

kulodromy Kulodromy to zabawki, które bardzo dobrze wpływają na wyobraźnię przestrzenną dziecka i jego koordynację wzrokowo-ruchową. Pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności i logicznego myślenia (przyczyna-skutek).  Najprostsze kulodromy składają się z kilku poziomów (torów), po których poruszają się kolorowe kulki czy samochodziki. Mogą być drewniane albo plastikowe, są wykonane z bezpiecznych elementów, uniemożliwiających połknięcie przez rocznego malucha. Moi chłopcy mają kulodrom firmy ELC i bawią się innymi na zajęciach w ośrodku np. Kulodrom Domek firmy Eichhorn (74,26 zł).

prezent na roczek kulodrom z młotkiem

Kręgle

Maluchy wprawiają w ruch różne przedmioty. Na tym etapie uczą się oddziaływać na zabawki, wprawiając jprezent dla dziecka kręglee w ruch przy użyciu narzędzi np. kulą mogą przewrócić kręgle. Z pewnej odległości wywołują jakiś skutek. To pomysłowa zabawka, która doda pewności maluchowi niepewnie poruszającemu się na czworakach. Roczne dziecko uczy się nowych ruchów ręką, w tym toczenia piłką. My kupiliśmy najprostszy zestaw do grania w kręgle firmy Wader (15 zł).

Zestawy figurek zwierząt

Logopeda doradziła nam zakup figurek zwierząt domowych i dzikich, aby chłopcy poznawali je nie tylko na obrazkach, ale potrafili je zobaczyć w przestrzeni. Jaki mają kształt, jaką wielkość w porównaniu do innych zwierząt i rozpoznać mimo drobnych różnic, że chodzi o to samo zwierzę np. porównując dwa konie. Zabawa takimi figurkami rozwija wyobraźnię i wspomaga naukę mowy. Maluszek naśladuje nie tylko odgłosy zwierząt, rozpoznaje je, porusza figurkami (tupanie, skakanie, bieganie), w tym trenuje także manipulację i precyzję, gdy chwyta figurkę o różnych kształtach. Dużą popularnością cieszą się zwierzątka firmy Schleich, w tym wiejskie (60,99 zł), farmerskie  (72,99 zł) i dzikie (74,90 zł). Można je kupować w zestawach albo na sztuki. Choć ja kupiłam ich tańszą wersję w Entliczku – figurki marki Swede za połowę tej ceny 🙂   Prezent na roczek figurki zwierząt

A Ty jakie prezenty polecasz?

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, podziel się komentarzem i koniecznie zapisz się na newsletter. Będziesz na bieżąco z nowymi postami.

Bibliografia

1. Rozwój niemowlęcia. Gimnastyka ciała i umysłu niemowląt, dr Melodie de Jager

2. Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt, Anna Mikler-Chwastek

3. Drugi rok życia dziecka, Heidi Murkoff

4. Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka, Natalia Minge, Krzysztof Minge

No Comments
Leave a Reply