Dziecko

O refluksie, wzdęciach i innych przyczynach kolki

Szczęśliwi rodzice, którzy nigdy nie przeżyją tego na własnej skórze. U nas kolki zaczęły się w drugim miesiącu i trwały do połowy czwartego miesiąca. Napady kolki zaczynały się tuż po kąpieli a czasem głośny płacz budził nas w środku nocy.

Czym jest kolka?

Kolka to nieutulony, histeryczny płacz, trwający około trzech godzin i powtarzający się kilka razy w tygodniu o stałej porze. Dziecko nie potrafi się uspokoić, jest podenerwowane i zachowuje się jakby odczuwało ból. Czasem chodzi o konkretną dolegliwość a często dziecko odczuwa po prostu strach i niepokój, że ból powróci. Im młodsze, tym mniej kojarzy z czym dyskomfort był związany. Dzieci reagują automatycznie, boją się wszystkiego. Z upływem czasu zaczynają rozpoznawać przyczynę bólu, jego rodzaj i natężenie dolegliwości. Można powiedzieć, że kolka to sprawdzian wytrzymałości dla osób o mocnych nerwach. Nigdy nie przypuszczałabym, że znajdę w sobie tyle cierpliwości i wyrozumiałości dla dzieci, co właśnie podczas ataków kolki.

Jak rozpoznać przyczynę kolki?

Przyczyny kolki mogą być różne. Ostatnie badania pokazują, że główne przyczyny wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego i / lub nerwowego. Powodem może być także alergia pokarmowa albo nadmiar bodźców. Na początek warto sprawdzić czy u naszego dziecka występują główne objawy niedojrzałości układu pokarmowego takie jak refluks i wzdęcia, które są wyjątkowo bolesne. Jednocześnie można wyciszać dzieci przed kąpielą, przygasić światła, przyciszyć czy wyłączyć odbiorniki i ograniczyć późne wizyty gości. Próbujmy ulżyć maluszkowi wszelkimi możliwymi sposobami i pomóc mu się uspokoić.

Czym jest refluks i jak pomóc dziecku?

Gdy dziecko w ciągu godziny od posiłku kilka razy ulewa i wygina się w łuk podczas ataku płaczu to z pewnością jest to refluks. Za cofanie się treści pokarmowej czy soków żołądkowych odpowiada specjalny mięsień przełyku, który u niektórych niemowląt nie działa poprawnie. Perystaltyka przewodu normuje się około szóstego miesiąca a niekiedy w ósmym. Do tego czasu warto ratować się domowymi sposobami i lekami, takimi jak:

– częste odbijanie dziecka w czasie posiłku (nawet co 30 ml),
– podczas odbijania masowanie lewego boku,
– układanie dziecka na lewym boku co poprawia trawienie,
– stosowanie leku, który neutralizuje kwasy żołądkowe i zmniejsza podrażnienie przewodu np. syrop Gastrotuss Baby,
– stosowanie leku na poprawę perystaltyki przewodu pokarmowego np. Debridat,
– zmiana mleka na lepiej tolerowane czy na hipoalergiczne, np. Humana AntiColic, Bebiko HA, itp.
– preparaty zagęszczające mleko z mączką chleba świętojańskiego np. Nutriton
– zmiana smoczka/butelki na wolniej płynący,
– zmiana pozycji karmienia na półsiedzącą,
– układanie dziecka w pozycji siedzącej po posiłku np. w foteliku samochodowym,
– układanie dziecka na brzuszku,
– spanie na podwyższeniu np. na poduszce klin,
– wcześniejsze wprowadzenie pokarmów stałych za zgodą lekarza, najlepiej gastrologa,

Dodatkowe dokarmianie dziecka, tylko po to, aby się uspokoiło, może zwiększyć problemy z brzuszkiem. Gdy dziecko jest już pojedzone, nadmiar pokarmu będzie po prostu się ulewał.

Jak pomóc dziecku przy wzdęciach?

Gdy dziecko podkurcza nóżki i robi grymasy jakby się uśmiechało to znaczy, że ma problem z wzdęciami i gazami. Tutaj pomocne okażą się:
dobranie odpowiedniego smoczka do karmienia,
– technika karmienia – aby dziecko nie łykało powietrza, smoczek powinien być pełen mleka; dziecko obejmuje smoczek tak, że jego dolna i górna warga są wysunięte na zewnątrz, pozycja karmienia półsiedząca;
– częste odbijanie podczas karmienia nawet co 30 ml,
– technika odbijania – np. pozycja antykolkowa, gdzie dziecko leży brzuszkiem na przedramieniu,
– podczas odbijania masowanie lewego boku,
– podczas odbijania klepiemy po pupie,
– preparaty na bazie semotikonu np. Espumissan czy Sab Simplex (większe stężenie środka, ale lek nie jest dostępny w Polsce, można go sprowadzić z Niemiec),
– robienie nóżkami „rowerka”, podnoszenie nóżek i zginanie,
– położenie dziecka na brzuszku itd.

Wielu rodziców upatruje wybawienie w kropelkach Sab Simplex. Pamiętajmy, żeby sprawdzić inne powody powstania kolki i wyeliminować powstawanie gazów na samym początku np. przez stosowanie odpowiedniego smoczka czy techniki karmienia. Lepiej wykluczyć przyczyny a nie skutki, żeby dziecko niepotrzebnie się nie męczyło.

Co zrobić gdy niemowlę jest bardzo wrażliwe?

Kolki zwykle pojawiają się późnym popołudniem lub w nocy. Dzieci wrażliwe na zmiany potrzebują bliskości, ograniczenia bodźców do nich docierających i wyciszenia się przed snem. Ważna jest także przewidywalność czyli stały plan dnia i znajome otoczenie. Jeżeli jesteśmy gośćmi i przebywamy w innym miejscu czy spotykamy się z dużą ilością osób, dziecko może to później odreagować. Warto wziąć pod uwagę potrzeby dziecka i pomóc mu się wyciszyć. Przydatne tutaj może okazać się:
– przygaszanie świateł, przyciszenie odbiorników rtv,
– stały plan dnia nawet jeżeli mamy gości (drzemka to drzemka),
– wizyty gości wczesnym popołudniem lub kiedy dzieci pójdą spać,
– codzienna kąpiel,
– masaż przed lub po kąpieli, np. masaż Shantala,
– tulenie dziecka na rękach i śpiewanie,
– noszenie dziecka w chuście,
– szumiące urządzenia np. okap, suszarkę czy odkurzacz, polecam też aplikację sleep sounds na telefon,
– leki uspokajające np. Viburcol
– przyzwyczajanie do podobnych dźwięków o mniejszym natężeniu.

Co zrobić przy alergii pokarmowej na mleko?

Jeżeli alergolog faktycznie stwierdzi alergię u Twojego dziecka na pewne produkty, możesz je wyeliminować z diety i spokojnie dalej karmić piersią. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym, można zmienić mleko na inne z łatwo trawionym białkiem np. Humana AntiColic czy Bebiko HA albo inne podobne. Wypróbujmy mleka różnych producentów. Ja podawałam oprócz mojego ściągniętego pokarmu, chyba wszystkie mleka modyfikowane dostępne na rynku. Strzałem w dziesiątkę okazała się Humana, ale jeżeli uda Wam się znaleźć mleko z niższej półki, tym lepiej dla Waszego portfela. Moje bliźniaki najlepiej tolerują niestety to najdroższe. Przez kilka pierwszych miesięcy dawałam także kropelki Delicol do każdej porcji mleka na lepsze trawienie.

Najlepszym lekarstwem na kolki jest jednak czas. Kolka zazwyczaj ustępuje bez śladu w okolicach czwartego miesiąca. Poniżej uspokajam Kacperka nosząc go w chuście aż spokojnie uśnie.

No Comments
Leave a Reply