Jak pracuję

Bardzo się cieszę, że jesteś. Wiem, że skoro trafiłaś/eś na mojego bloga, to zależy Ci na Twoich relacjach z dziećmi. Szukasz rozwiązań na codzienne problemy, które tę relację będą budować. Sama jestem mamą i rozumiem: Twoje marzenia, niepokoje, aspiracje i to największe pragnienie, żeby dzieci były szczęśliwe. Mamy tę niesamowitą cechę jako rodzice, że kochamy je miłością, której nie da się opisać, chcemy dla nich jak najlepiej. To nie raz przyprawia nas o ból głowy,  stres i szybsze bicie serca. 

W dzisiejszym świecie niemal wszyscy żyjemy szybko, jesteśmy przemęczeni, zestresowani, mamy napięty harmonogram.

Jest wielu rodziców, którzy chcieliby mieć pod kontrolą to, co robią ich dzieci na co dzień. Często oczekują od dzieci, że będą ich słuchały, wykonywały polecenia, a kiedy natrafią na opór, stosują różne strategie: kary, krytykę, oceny, groźby, podniesiony głos, zawstydzanie, porównywanie, upominanie,  żądanie, nagrody, próby przekupienia czymś, klapsy itp. 

Dlaczego zdarza się tak, że z kochających rodziców stajemy się w jednej chwili tak dalecy i obcy dla swoich dzieci? Czy tak traktowalibyśmy swojego najlepszego przyjaciela?

Według Jeffreya Younga, cenionego na świecie psychologa, doświadczenie z wczesnego dzieciństwa kształtuje  nasze wzorce zachowania.  Z tego powodu,  gdy nie wiemy co robić, działamy według schematu, bezrefleksyjnie sięgamy po znane nam narzędzia. Nie dostrzegamy jak wpływają one na nasze relacje i czego faktycznie uczą. Jane Nelsen kiedyś zadała bardzo mądre pytanie:

Kto wpadł na ten szalony pomysł, że dzieci będą chciały zachowywać się lepiej, gdy będą czuły się gorzej?

Myślę, że w nim tkwi kwintesencja tego, nad czym warto pracować będąc rodzicem. 

Wszyscy jesteśmy ludźmi i czasem działamy pod wpływem emocji, popełniamy błędy. To jak kształtowała się nasza kultura, w której wyrastaliśmy i jak pojęcie rodzicielstwa zmienia się w młodszych pokoleniach, pokazuje, że sprawczość jest w naszych rękach.  To w jakich warunkach sami byliśmy wychowywani nie musi determinować tego, jakimi będziemy rodzicami. 

Jako mama próbowałam znaleźć odpowiedź na pytania:
Jakie mam cele jako rodzic? Jakie potrzeby kryją się pod zachowaniem moich dzieci i nas rodziców? Czy przekonania jakimi się kieruję wspierają mnie czy przeszkadzają? 

To zmotywowało mnie do szukania narzędzi, które bardziej niż tradycyjne metody, odpowiadałyby na potrzeby dzieci i budowały prawdziwe relacje.  Zaczęłam pogłębiać wiedzę na tematy związane z rozwojem, relacjami i emocjami. Dzięki temu, rodzicielstwo stało się dla mnie okresem rozwoju i pogłębieniem świadomości samej siebie. 

Jestem certyfikowaną edukatorką rodziców w zakresie Pozytywnej Dyscypliny, metody opartej na wzajemnym szacunku i miłości, która nie uznaje kar i nagród. Z moimi bliźniakami, wcześniakami od ponad 4 lat uczestniczymy w zajęciach wczesnego wspierania rozwoju dziecka. Studiuję psychologię, uczestniczyłam w rocznych praktycznych warsztatach NVC, opartych na komunikacji empatycznej. Uczestniczę w różnych kursach, warsztatach i konferencjach związanych z rozwojem dziecka i rodzicielstwa . 

Jeśli czujesz, że mogę Ci pomóc napisz się do mnie. Wspieram rodziców przez konsultacje indywidualne i warsztaty. Dopasujemy godzinę i termin spotkania. Potrzebuję informacji jakie tematy chciałbyś/ chciałabyś omówić i w jakim wieku są dzieci. Konsultacja odbywa się online lub stacjonarnie na terenie Krakowa. Warto z niej skorzystać, kiedy niepokoi Cię zachowanie dziecka, szukasz sposobów na lepszą współpracę, nie możesz sobie poradzić z codziennymi problemami. Wybierz termin, w którym będziesz mógł rozmawiać swobodnie. Ważne, aby dziecko nie było świadkiem naszej rozmowy. Jeśli jesteś zainteresowana/y zapraszam do kontaktu tel. 6920930331, niebylska.anna@gmail.com.

 

Comments are closed.