Mama

Jak podsumować ten rok aby stał się trampoliną do szczęśliwszego życia?

Podzielę się z Wami pewną praktyką, którą uwielbiamy i od kilku lat pielęgnujemy z mężem. W ostatnie dni każdego roku siadamy wspólnie i spisujemy co działo się w ciągu roku w różnych, ważnych dla nas sferach życia. Oglądamy przy tym zdjęcia, żeby wspominać sobie gdzie byliśmy i co robiliśmy, do czego zaczęliśmy włączać także dzieci. Kiedy wracamy do poprzednich lat to widać jak na dłoni,  że każdy rok obfituje w nowe doświadczenia, dostrzegamy jak z roku na rok rozwijamy się w jakimś obszarze życia. Bierzemy pod lupę wspólne i osobiste cele, marzenia,  zauważamy ile było wyzwań i trudności. Taki “przegląd” zwiększa świadomość, zbliża rodzinę i pozwala docenić samych siebie i bliskich. Jak zrobić podsumowanie, które będzie wartościowe i budujące a nie stało się pretekstem do narzekań? Jak sprawić, by ocena tego roku była trampoliną do szczęśliwszego życia i zastrzykiem pozytywnej energii do działania?

Może jednak znajdzie się coś pozytywnego?

Wiele osób,  z którymi rozmawiam marzy już tylko o tym, żeby ten rok jak najszybciej zamknąć. Wcale się nie dziwię, bo pojawiły się takie zmiany i wyzwania, jakich nie spodziewałby się nikt. Gdyby ktoś rok temu powiedział mi jak będzie wyglądał dzisiejszy dzień, to chyba pomyślałabym, że zwariował. Niektórzy bardzo źle odczuli czas pandemii, zamknięcie  w domach, wielu dotknął kryzys finansowy. Powodów do narzekań można by znaleźć wiele. Jakby na to spojrzeć inaczej, dobrze zdać sobie sprawę, że nie mamy nad wszystkim kontroli. Udało nam się przetrwać, przeorganizować swoje życie, przeżyć lockdown ze swoją rodziną, z nowymi obowiązkami i pracą. To można uznać za dokonanie roku! Może odkryliśmy w sobie takie umiejętności, o które nawet nie mieliśmy pojęcia? Może staliśmy się bardziej odporni, elastyczni i otwarci na zmiany w naszym życiu? Może więcej czasu przeznaczyliśmy dla bliskich niż zwykle?

Najczęstsze błędy w podsumowaniach

Warto robić podsumowanie, bo dają nam świadomość z czego jesteśmy zadowoleni, a co chcielibyśmy zmienić. Czy zgodzicie się ze mną, że kiedy bez dłuższej refleksji oceniamy dany rok, to czasami jesteśmy za bardzo krytyczni? Może czasem wpadamy w pułapkę perfekcjonizmu albo porównujemy się z innymi, co nas demotywuje? Porównywanie się  z innymi ma sens, kiedy inna osoba zainspiruje nas do działania czy nowych pomysłów.  Kiedy porównujemy się do innych i słyszymy tylko wewnętrznego krytyka, to raczej nam nie pomaga a nawet szkodzi.

Często mamy porównują się do siebie, wyrzucają sobie że tamta to wszystko ogarnia i ze wszystkim sobie radzi lepiej. Jaki ma sens porównywanie się do osoby, która ma inną sytuację i realia, może jest na innym etapie życia, może ma inne priorytety i wartości, inne doświadczenie. My też wszystkiego nie wiemy i nie widzimy, a każdy dzieli się tym, czym chce się podzielić. Każdy z nas na swój własny przepis na szczęście, swoją własną ścieżkę do przejścia.

Nasze obszary i wartości

Przy podsumowaniu bierzemy pod uwagę ważne dla nas obszary/wartości dla prowadzenia satysfakcjonującego i zrównoważonego życia. Mogą to być np. kategorie:

– Rodzina
– Środki finansowe
– Życie zawodowe / kariera
– Rozwój osobisty
– Relaks i rozrywka
– Przyjaciele i znajomi
– Zdrowie i kondycja
– Duchowość.

Polecam  zastanowić się i stworzyć własną listę, ważną z Waszej perspektywy. Potem oceniamy poziom satysfakcji w danym obszarze w skali od 1-10. Poziom równowagi jest trudny do osiągnięcia, co dzień skupiamy się  na kilku obszarach. To w jaki sposób dbamy o dane obszary pokazuje też nasze priorytety na danym etapie życia, jak podzieliliśmy się obowiązkami, jakie mamy wartości. To ćwiczenie zaczerpnięte z coachingowego koła życia pokazuje, o które obszary potrzebujemy zadbać a z których jesteśmy zadowoleni. 

Analizujemy cele

Przy danej kategorii wypisujemy co udało się wspólnie dokonać, jakie mamy sukcesy indywidualne, a czego nie udało się zrealizować i dlaczego. Nie chodzi o to, żeby wyciągać tylko to co pozytywne, a w miarę obiektywnie spojrzeć na mijający rok. Zastanawiamy się nad czym chcielibyśmy pracować, co chcemy pożegnać a co zabrać w nowy rok. Sami możemy inicjować zmiany, decydować, że tu zmieniam, tu odpuszczam a tu zostawiam jak jest. Im częściej robimy takie podsumowania tym lepiej, np. raz na kwartał czy na pół roku.

Nie chodzi też o to, żeby obwiniać się tylko wziąć na klatę, co nie było ok. W Pozytywnej Dyscyplinie mówimy, że błędy są okazją do nauki 🙂 Jeśli coś się nie udało, to jakie są obiektywne fakty? Co mogę zrobić, żeby to zmienić? Warto wypisać sobie co nam dało satysfakcję, a co chcielibyśmy poprawić, jakie strategie planujemy wdrożyć. To daje nam poczucie sprawczości w naszym życiu.  Taka świadomość jest kluczem do naszej dojrzałości osobistej, poczucia spokoju i wewnętrznego szczęścia.

Porównuj się sam ze sobą

Czego nauczyłam/łem się o sobie w tym roku? Może rozwinęłam jakieś kompetencje albo wdrożyłam/łem nowe nawyki? Czy umiem się troszczyć się o siebie? Czy znalazłam/em czas, żeby się lepiej poznać? Czasem troszczymy się o innych a zapominamy o sobie albo na odwrót. Jak nie umiemy zadbać o siebie, to nie mamy zasobów, żeby szczerze i z miłością obdarować innych. Nie nauczymy dzieci, żeby umiały o siebie zadbać, gdy sami tego nie robimy.

Czy skuteczniej stawiam granice? Czy jestem zadowolona z moich relacji, pracy, finansów czy chciałabym coś poprawić?  Czy w moim życiu mam czas na swoje pasje? Może zaplanuję sobie jakieś warsztaty i kursy, żeby podnieść kompetencje w danym obszarze?

Moją pasją jest inspirowanie do świadomego rodzicielstwa,  budowania relacji i rozwoju w rodzinie, wychowania bez kar i nagród. Jeśli chcesz poprawić coś w tym obszarze,  możesz dołączyć do grona rodziców, którzy poszerzają wiedzę i rozwijają kompetencje w tym obszarze na moich warsztatach 😉

Wdrażanie zmian jest zawsze najtrudniejsze na samym początku. Wprowadzanie nowych nawyków jest trudne, bo tak jesteśmy skonstruowani, że chcemy uniknąć wysiłku do czasu aż stanie się to naszym stałym nawykiem.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do oceny tego okresu z taką akceptacją i zrozumieniem oraz do wdzięczności za siebie, swoich bliskich i ten rok.  Korzystając z okazji życzę Wam SZCZĘŚCLIWEGO NOWEGO ROKU I SZAMPAŃSKIEJ ZABAWY W SYLWESTROWĄ NOC!

 

 

 

 

 

No Comments
Leave a Reply