Wcześniak

Kinesiotaping u niemowląt wspomaga i koryguje rozwój ruchowy

kinesiotaping u niemowląt wspomaga rozwój ruchowy

Kinesiotaping to innowacyjna metoda leczenia używana w fizjoterapii, medycynie sportowej oraz ortopedii. Kinesiotaping u niemowląt stosuje się z dużym powodzeniem, aby wspomagać pracę wybranej grupy mięśni i stawów. Ta metoda jest szczególnie dedykowana dla maluchów z podwyższonym lub obniżonym napięciem mięśniowym oraz do wspierania i korygowania ich rozwoju ruchowego. 

Od kilku miesięcy naklejam plasterki do kinesiotapingu jednemu z moich chłopców i jestem zadowolona z efektów ich działania. Taśmy skorygowały złe ułożenie kciuka do pozycji przeciwstawnej i poprawiły chwyt ręki oraz przeciwdziałają koślawieniu stópek. Teraz zakładamy plastry, aby zmniejszyć przykurcze mięśni na stopach i łydkach (na zdjęciu). Na czym więc polega ta innowacyjna metoda leczenia?

Na czym polega Kinesiotaping?

Kinesiotaping polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała elastycznymi plastrami o określonej strukturze. Ten rodzaj tapingu opiera się na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia. Metodę opracował i opatentował japoński fizjoterapeuta Kenzo Kase w latach 70-tych ubiegłego wieku. W Polsce jest stosowana od 2004 roku i cieszy się ogromnym uznaniem wśród sportowców i fizjoterapeutów.

Jakie właściwości mają plastry?

Plastry rozciągają się jedynie na długość (elastyczność 130–140%), przy tym nie ograniczają ruchów dziecka. Wykonane z bawełny i kleju akrylowego przyjaznego dla ciała, grubością i strukturą przypominają właściwości ludzkiej skóry. Falowana powierzchnia plastrów zapewnia skórze oddychanie i jest odporna na działanie wody. Plastry oddziałują na mięśnie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Zmniejszają uczucie bólu mięśni i stawów, wspomagają pracę mięśni oraz korygują niewłaściwą pozycję stawu.

Czy kinesiotaping jest bezpieczny dla dziecka?

Korzystanie z taśm nie ma ograniczeń wiekowych. Plastry są bezpieczne dla dziecka, ponieważ nie powodują reakcji alergicznych. Od początku mój synek bardzo szybko przyzwyczaił się do tych plastrów i dobrze je tolerował. Jeżeli zauważmy jednak jakąś reakcję skórną czy brak komfortu u dziecka, niepokój i rozdrażnienie z powodu plastrów, należy je po prostu ściągnąć.

Kinesiotaping u niemowląt – jak i kiedy go stosować?

O tym, czy nasze dziecko potrzebuje plastrów do kinesiotapingu decyduje lekarz rehabilitacji albo fizjoterapeuta. Nie można ich przyklejać samemu, chyba że przejdziemy szybkie szkolenie u fizjoterapeuty. Plastry powinny być naklejane w określonych miejscach i do tego specjalną techniką. Fizjoterapeuci, którzy się tym zajmują, przechodzą specjalne szkolenia, aby nakładać je we właściwy sposób. Wykonują takie usługi odpłatnie w swoich gabinetach (cena od 30zł wzwyż) albo w ramach rehabilitacji podczas wizyt domowych. Jeżeli macie więcej szczęścia, fizjoterapeuta może nauczyć Was jak takie plastry przyklejać na daną partię mięśni maluszka.

Nasza rehabilitantka pokazała mi jak oklejać stópki i rączki mojego synka, co muszę przyznać nie było takie proste. Część plastra nakleja się luzem a część naciąga się, aby nie blokował ruchu. Trzeba wiedzieć też jak ustawić i trzymać za daną część ciała, aby nie zaszkodzić dziecku. Trochę mi zajęło zanim nauczyłam się, jak naklejać te taśmy w prawidłowy sposób i efekty są zdumiewające.

Jak często można je przyklejać dziecku?

O tym jak długo i jak często należy je naklejać decyduje fizjoterapeuta Waszego maluszka. Plastry można zakładać raz na kilka dni albo codziennie przyklejać nowe. Warto jednak robić kilkudniowe przerwy, aby skóra mogła odpocząć. Najlepiej ściągać je na noc podczas wieczornej kąpieli. Trzeba je dobrze namoczyć i pociągnąć za jeden koniec, a same oderwą się przez dostające się do nich powietrze. Można też nasmarować skórę dziecka oliwką, żeby nie odczuły bólu przy odklejaniu plastra.

Gdzie można kupić plastry do kinesiotapingu?

Polecam oryginalne plastry Kinesiology Tape firmy Nasara o szerokości 5 cm i długości 5m , dostępne w różnych kolorach. Takie plastry poleciła nam nasza fizjoterapeutka. Taśmy Kinesiology Nasara są produkowane zgodnie z teorią pomysłodawcy dr Kenzo Kase. Są także uznane i rekomendowane przez Niemieckie Towarzystwo Medycyny SpoPlastry do kinesiotapingu dla niemowlątrtowej oraz Niemiecki Komitet Olimpijski. Można je zakupić w sklepie internetowym Orteo:

https://www.orteo.pl/rolki-5m-17m-31m/oryginalne-plastry-kinesiology-tape-fioletowy-nasara-2?from=main+main-specials

 

 

No Comments
Leave a Reply